Gingivitída
predstavuje zápalový stav tkaniva ďasien, ktorý je najčastejšie spôsobovaný bakteriálnou infekciou. Medzi časté príčiny tohto zápalu radíme akumuláciu plaku alebo zubného kameňa na povrchu zubov. Plak totiž obsahuje veľké množstvo baktérií a jeho hromadenie môže spôsobovať aktiváciu imunitných reakcií, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu viesť k nenávratnej deštrukcii tkaniva ďasien. Príčiny vzniku gingivitídy však môžu byť rôzne.
Typy gingivitídy
Gingivitída spôsobená nevyváženou stravou, ktorá obsahuje malé množstvo vitamínu C a veľké množstvo mastných kyselín sa nazýva nutričná gingivitída. Taktiež častá je aj tehotenská gingivitída, ktorá vzniká na podklade hormonálnych zmien počas tehotenstva alebo poznáme aj gingivitídu vyvolanú liekmi. Celkovo sa na jej vzniku okrem spomenutého môžu podielať aj rôzne rizikové faktory ako fajčenie, žuvanie tabaku, systémové ochorenia alebo genetické predispozície
Priebeh ochorenia
Medzi hlavné príznaky zápalu ďasien patrí napríklad zápach z úst, ktorý nezmizne ani po umytí zubov, krvácanie ďasien počas ich čistenia, opuch ďasien alebo citlivosť na teplé alebo studené jedlá. Vývoj príznakov však postupuje s progresiou ochorenia, v prvých štádiách môžu byť nenápadné, čo vedie k tomu že sa stav nerieši včas. Aj kvôli tomu je gingivitída najčajstejším periodontálnym ochorením. Častejšie postihuje mužov ako ženy, čo priamo súvisí stým, že ženy majú vyššiu tendenciu udržiavať ústnu hygienu. Zaujímavým zistením je aj fakt, že sa častejšie vyskytuje u ľudí s nízkym sociálnym a ekonomickým statusom, čo súvisí s horším prístupom k zdravotníckej starostlivosti alebo so zníženým povedomím o zásadách správnej ústnej hygieny.
Ako liečiť?
Liečba gingivitídy zahŕňa komplexnú starostlivosť.
1. Treba používať kefku, ktorá má tvrdosť soft so zaoblenými špičkami na konci (napr. Humble SENSITIVE).
2. Zlepšiť techniku čistenia, starostlivo čistiť dvakrát denne a používať hlavne medzizubné kefky.
3. Používať vhodnú pastu, ktorá nemá vysoké RDA a ústne vody s obsahom chlórhexidínu na dezinfekciu.
4. Pravidelne odstraňovať zubný kameň v 3 mesačných intervaloch.
V neposlednom rade je potrebné povedať, že akékoľvek zápalové zmeny v dutine ústnej, je potrebné prekonzultovať s Vašim zubným lekárom, pretože gingivitída môže byť spojená s inými procesmi, ako sú tehotenstvo, choroby alebo užívanie určitých liekov.
Paradentóza
Najčastejšou komplikáciou gingivitídy je vznik parodontitídy. V takomto prípade dochádza k progresii zápalu smerom ku kosti, čo v konečnom dôsledku vedie k jej ústupu a následnej strate zubov. Nie každý zápal ďasien však prechádza do paradentózy. Zápal v počiatočnom štádiu sa dá ľahko zvládnuť a to dodržiavaním správnych hygienických návykov. Tie zahŕňajú pravidelné čistenie zubou vhodnou technikou, používanie medzizubných kefiek a pravidelné odstraňovanie zubného kameňa.
Existujú tiež štúdie o vplyve liečivých a bylinných rastlín ( link ) pri liečbe gingivitídy, čo sa pripisuje ich protizápalovým vlastnostiam. Okrem čistenia sú tiež dôležité pravidelné preventívne prehliadky u svojho doktora, správny životný štýl ako vyvážená strava a v prípade ochorenia diabetes mellitus pravidelné sledovanie hladiny glukózy v krvi.
Záver
Ochoreniam ako je gingivitída a paradentóza sa dá predísť. Správnou technikou čistenia zubov, správnym výberom dentálnych pomôcok a zdravou a vyváženou stravou. Dôležité pomôcky na čistenie zubov sú pri týchto ochoreniach zubná kefka na citlivé zuby, Humble kefky SENSITIVE. Zubná pasta, ktorá nedráždi dutinu ústnu, Humble pasty a Humble medzizubné kefky. Častokrát je potrebné mať pri paradontóze širšie štetiny medzizubných kefiek (väčšiu veľkosť), pretože ustúpená gigngíva (ďasno) vytvorila širší medzizubný priestor a aby sa podarilo vyčistiť celú plochu je potrebné vybrať správnu veľkosť.
Samozrejme je potrebné podotknúť, že akékoľvek zápalové procesy, zmeny tkanív v dutine ústnej alebo ustúpenie ďasien, je potrebné konzultovať zo svojím zubným lekárom.
Autor článku: Filip Vavrek (študent zubného lekárstva Univerzity Komenského v Bratislave)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557422/#article-22251.s4
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gingivitis/symptoms-causes/syc-20354453