Naša ústna dutina je osídlena veľkým množstvom mikroorganizov. Patria sem prospešné baktérie, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu pri vytváraní optimálneho prostredia v ústnej dutine a chránia nás pred vznikom rôznych ochorení a potom tie, ktoré môžu viesť k vážnym akútnym alebo chronickým zdravotným komplikáciám ( napríklad gingivitída, parodontitída, zubný kaz).
Mikrobiota ústnej dutiny
je ovplyvňovaná mnohými faktormi, môže sa na nej podielať prostredie v ktorom daný jedinec žije, ostatné osoby ktoré sa sňou stretávajú, strava ktorú konzumuje alebo je možné k jej prenosu z matky na dieťa počas normálneho pôrodu. Ústne zdravie jedinca priamo súvisí od prítomnosti zdravého biofilmu na povrchu ďasien, zubov a slizníc ústnej dutiny. Správnou technikou čistenia zubov vieme efektívne znižovať množstvo neprospešných baktérií, ako na to, sa dozviete v ďalšom odstavci.
Ako čistiť zuby?
Kefku je vhodné uchopiť jemne ako pero, nakloniť ju pod uhlom 45 stupňov a priložiť spôsobom, aby sa polovica vlákien hlavice kefky nachádzala na ďasnách a polovica na zuboch. Držíme ju jemne to z toho dôvodu, aby sme sa vyhli prílišnému tlaku na povrch zubov, ktorý by z dlhodobého hľadiska spôsoboval nadmerné opotrebovanie skloviny a prikladáme ju pod spomínaným uhlom, aby sme sa dostali na rizikové miesto výskytu baktérií v anatomickom mieste nazývanom sulcus gingivalis (v prechode povrchu ďasien a zubov). Pohyby robíme v malých a jemných kruhoch, takmer bez akéhokoľvek tlaku. Začíname od najmenej dostupných miest akými sú napríklad vnútorné strany zubov, zadné stoličky, následné pokračujeme vonkajšími stranami a zakončujeme žuvacími plôškami.
Test ako ste si vyčistili zuby
Zuby by sme mali čistiť dva krát denne, to či sme ich vyčistili dostatočne vieme zistiť viacerými spôsobomi.
1. Test jazykom – prejdeme jazykom po povrchu všetkých zubov, ak sú vaše zuby hladké ako sklo, odviedli ste kvalitnú prácu pri čistení zubov. Ak sú však niektoré oblasti stále trochu drsné, je potrebné ich ešte dočistiť.
2. Test pomocou medzizubnej kefky – medzizubnú kefku vložíme medzi zuby a vytiahneme ju. V prípade zlej hygieny na nej nájdeme kašovitú bielu hmotu, ktorá predstavuje zubný povlak a prítomné môže byť aj krvácanie. V prípade každodenného používania medzizubnej kefky by však malo po čase dôjsť k zastaveniu krvácania.
3. Dychová skúšky– umyjeme si ruky a zadnou časťou jazyka si olízneme vnútornú časť zápastia, potom si k zápästiu privoniame. Zápach, ktorý cítite je skutočným zápachom vášho dychu. Pri čistení zubov sa nezameriavame len na miesta na povrchu zubov ale aj na miesta ako jazyk. Ten je tiež vhodným miestom pre množenie baktérií a môže spôsobovať problémy s nepríjemným dychom.
Záver
Ochoreniam ústnej dutiny sa dá správnou technikou čistenia zubov efektívne predchádzať. Napriek tomu sa odhaduje, že nimi na svete trpí viac ako 3,5 miliardy ľudí. Ich prevalencia neustále narastá, čo súvisí s ľahkou dostupnosťou potravín s vysokým obsahom cukrov, cenovou nedostupnosťou zubného ošetrenia a nedostatočnou expozíciou flôridov. Je len na nás ako sa k našemu ústnemu zdraviu postavíme.
Autor článku: Filip Vavrek (študent zubného lekárstva Univerzity Komenského v Bratislave)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6605021/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/oral-health