Starostlivosť o zuby

Ako si správne vybrať zubnú kefku ? 

Zubná kefka je jedným zo základných nástrojov, ako si udržať čisté, zdravé a funkčné zuby. Avšak, zlým výberom  môže častokrát spôsobiť viac problémov ako úžitku. Každý z nás si chce svoje zuby udržať čo najdlhšie, a tak radi poskytneme návod, ako si vybrať toho správneho pomocníka. Netreba zabúdať aj nato, že je dôležité, myslieť čo sa stane s kefkou potom, čo ju dopoužívame a vyhodíme.

3 základné pravidlá.

Zubných kefiek v dnešnom svete je obrovské kvantum a nie je ľahké sa zorientovať v ponúkaných produktoch. 

1. Ako prvé by sme odporučili pozrieť tvrdosť štetín. Kefky, ktoré sú označené soft alebo vo svojom názve majú slovíčko soft, sú tie, ktoré budú z tých šetrnejších. Kefky so štetinami médium majú o 1,4 krát väčšiu abráziu ako kefky so štetinami soft. To znamená, že tvrdé zubné tkanivá ako je sklovina, nebudú tak abradované (zošúchané) a nebudú vznikať mikrotraumy v sklovine pri nešetrnom čistení zubov.

2. Zakončenie štetín. Ostré zakončenie štetín kefky abraduje o 30% viac tvrdé zubné tkanivá ako ostatné. V tomto prípade sú najlepšie štetiny, ktoré majú zaguľatené konce, to zaručuje, že vaše tvrdé zubné tkanivá vám vydržia čo najviac a budete predchádzať vzniku poškodeniu gingívy.

3. Počet štetín. Počet štetín sa stal na Slovensku fenomén, ktorý určuje, či kefka je dobrá alebo zlá. Z vyššie uvedeného textu je zrejmé, že ak kefka nespĺňa tieto dve kritéria (bod 1 a 2), ale má vysoký počet štetín, nemôžme povedať že je šetrná a vhodná na každodenné používanie. Počet štetín nie je až taký dôležitý, pokiaľ máte správnu techniku čistenia zubov – link. Môžete mať kefku, ktorá má vskutku vysoký počet štetín, avšak ak je technika čistenia zubov zlá, veľa štetín vám nepomôže. 

Aký je osud kefky? 

Zamysleli ste sa niekedy, čo sa stane s kefkou, keď ju vyhodíme? Väčšina kefiek je vyrobená z plastu a tam ten problém len začína. Kefky vyrobené z plastu sú nerecyklovateľné z dôvodu upchávania stroja počas ich spracovania, a preto skončia na skládke odpadu. Pri prímorských mestách sa dostavajú do oceánu, kde s ostatným plastovým odpadom tvoria veľké tichomorské škvrny. Plasty sa počas vystavovania slnku vďaka UV lúčom a ostatným klimatickým vplyvom, začnú rozpadávať a začnú sa uvoľňovať tzv. mikroplasty. Mikroplasty sa dostávajú do pôdy, vody a následne až do živočíchov, ktoré môžeme ľahko skonzumovať aj my. Každý rok sa len v USA vyhodí viac ako 1 miliarda kefiek, čo by stačilo na omotanie našej planéty 4 – kráť!

Zdroje: MONICA SERRANO, NGM STAFF; MEG ROOSEVELT
SMITHSONIAN INSTITUTION; ERIC HUDSON, PRESERVE.; LIBRARY OF CONGRESS
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/story-of-plastic-toothbrushes

Záver

Z vyššie uvedeného textu je zrejmé, že výber kefky nie je taký jednoduchý. Pri výbere treba skontrolovať, či všetky tieto atribúty kefka spĺňa, aby ste si boli istí, že Vám skutočne pomôže. Čo sa týka zubných kefiek Humble, tieto spomenuté atribúty spĺňajú. Každá z nich má štetiny tvrdosti SOFT so zaoblenými koncami štetín. Výhodou kefiek Humble je, že sú vyrobené z bambusu a tým sa nemusíte báť, že by znečisťovali životné prostredie. Po odstrihnutí štetín ju môžete vyhodiť aj do svojho domáceho kompostu, kde sa za niekoľko mesiacov rozloží a stane sa súčasťou Vášho kompostu.

Autor článku: Ondrej T. Svoreň (študent zubného lekárstva Univerzity Komenského)

Zdroje: Praktické cvičenia z preventívnej stomatológie, Univerzita Komenského, Bratislava 2007, prof. MUDr. Vladimír Javorka Csc., MUDr. Mária Janková, Csc., MUDr. Anna Tomandlová, Csc., ISBN 978-80-223-2278-2

https://theoceancleanup.com/oceans/

https://www.eea.europa.eu/sk/signaly-eea/signaly-2018/clanky/detailny-pohlad-2013-ocean-plastov

https://www.nationalgeographic.com/environment/article/story-of-plastic-toothbrushes