Je to nenahraditeľný pomocník, ktorý by mal mať svoje miesto vo Vašej poličke nad umývadlom, pretože Vám môže výrazne zlepšiť zdravie v dutine ústnej. Každý z nás sa stretol s vetou u zubného lekára: „Používate medzizubné kefky ?“ Táto veta vie potrápiť aj povzbudiť. My sa Vám v tomto článku budeme snažiť vysvetliť, poradiť a povzbudiť prečo je vhodné používať medzizubné kefky a hlavne ako, aby nedošlo k zraneniu.
Čistite si zuby na 100%, nie iba na 60%.
Pri čistení zubov klasickou zubnou kefkou si vyčistíte 80-90% z prednej strany zubov (vestibulárnej strany). Z vnútornej strany (orálnej) je to 60-70% a medzizubné priestory (aproximálne) s vyčistíte na 40-50%. Z týchto údajov jasne vidíme, že zubná kefka je veľmi efektívna na plochách, ktoré sú ľahko prístupné, avšak na ťažko dostupných miestach je to o niečo inom. Tu teda nastupujú na rad medzizubné kefky, tých zvyšných 60% v medzizubných priestoroch hravo vyčistia a zanechajú medzizubné priestory bez povlaku a zvyškov z jedla.
V medzizubných priestoroch vznikajú veľmi ľahko medzizubné kazy, nakoľko sú to habituálne nečisté priestory, to znamená, že sliny, ktoré prirodzene odplavujú zvyšky jedál a zároveň majú pufrovaciu kapacitu (remineralizáciu skloviny) nemôžu v týchto miestach pôsobiť a tak je potrebné ich manuálne očistiť. (Pozn. autora: Aj prirodzene čistejšie miesta treba mechanicky čistiť!)
Ako vybrať správnu medzizubnú kefku?
Medzizubných kefiek je v dnešnej dobe obrovské množstvo. Ak ste predtým nepoužívali medzizubnú kefku, je vhodné začať od najmenšej veľkosti a postupne vyskúšať väčšie veľkosti. Správna kefka je taká, ktorá bude ľahko prenikať cez medzizubný priestor a zároveň budete cítiť jej jemný tlak. V neposlednom rade buďte vidieť na jej štetinách zbytky potravy a povlaku.
Najmenšie veľkosti u Humble sú od 0,40mm – ružová farba a najväčšia veľkosť je 0,80mm – zelená.
Ako používať medzizubnú kefku?
Medzizubnú kefku používame len z vonkajšej strany zubov (vestibulárne), kde dávame pozor aby sme nepôsobili veľkým tlakom pri vnáraní sa do medzizubného priestoru. Kefku vnoríme a vyberieme z medzizubného priestoru, toto spravíme aspoň 3-krát za sebou. Kefku opláchneme od zvyškov potravy pod prúdom vody a opakujeme v každom medzizubnom priestore.
Odporúčame si pred používaním medzizubných kefiek vypláchnuť ústa vodou od zbytku pasty, pretože by mohla mať abrazívny účinok na tvrdé zubné tkanivá v medzizubnom priestore.
Záver
Z tohto článku je zrejmé, že používanie medzizubných kefiek je dôležitejšie ako ste si možno mysleli. V neposlednom rade treba brať do úvahy, čo sa stane s medzizubnou kefkou po vyhodení. Väčšina je vyrobená z plastu a ťažko sa recykluje, avšak Humble medzizubné kefky vyrobené z ekologických materiálov sú recyklovateľné a nezaťažujú našu planétu. To všetko s dôrazom na kvalitu, ktorá je u Humble prvoradá.
Autor článku: Ondrej T. Svoreň (študent zubného lekárstva Univerzity Komenského)
Zdroj: Praktické cvičenia z preventívnej stomatológie, Univerzita Komenského, Bratislava 2007, prof. MUDr. Vladimír Javorka Csc., MUDr. Mária Janková, Csc., MUDr. Anna Tomandlová, Csc., ISBN 978-80-223-2278-2